10-vuotisjuhlavuotemme kantavana teemana on lapsiystävällisyys – haluamme nostaa esiin, kuinka maisema voi kutsua leikkiin, innostaa tutkimaan ja tarjota tilaa turvalliselle kasvulle. Kun kaupunkeja kehitetään kestävästi lasten tarpeet huomioiden, luodaan paitsi elinvoimaisia yhteisöjä, myös kaupunkitiloja, joissa viihdytään ja jotka kestävät aikaa.

Juhlavuoden toisessa tiedeaamupäivässä keskityttiin ympäristöihin, jotka on erityisesti suunniteltu lapsille: tiloihin, jotka tukevat leikkiä, kasvua ja osallisuutta. Webinaarin kansainvälinen vieras maisema-arkkitehti ja Lekotoper-konseptin kehittäjä Emma Simonsson (Urbio, Tukholma) esitteli, miten luonnonmukaisia, elämyksellisiä ja maisemallisesti rikkaita leikkiympäristöjä voidaan toteuttaa vaihtoehtona tavanomaisille leikkipuistoille. Emma Simonsson korosti puheenvuorossaan verkostollisten leikkiympäristöjen yhdistämisen tärkeyttä osaksi ekosysteemipalveluita sekä esitteli erilaisten luonnonmukaisten leikkiympäristöjen mahdollisuuksia lasten hyvinvoinnin ja idearikkauden alustoina. 

Nomajin puheenvuorossa maisema-arkkitehti Varpu Mikola esitteli Alku-menetelmää, lapsiystävällisen suunnittelun toimintatapa, jossa lasten näkökulmat, kokemukset ja osallistuminen tuodaan osaksi suunnitteluprosessia heti alkuvaiheessa. Menetelmä tukee ympäristöjen kehittämistä siten, että ne palvelevat sekä lapsia että laajempaa yhteisöä nyt ja tulevaisuudessa. Nomajin maisema-arkkitehti Maija Siiki esitteli osallistamista osana lasten ympäristöjen suunnitteluprosessia. Maija Siiki kertoi projektiesimerkkien kautta, miten lasten kuunteleminen ja mielikuvituksen herättely tuottaa suunnitteluun uudenlaisia suunnitteluratkaisuja ja oivalluksia. Osallistamisen kautta lapset saavat osallisuuden kokemuksen yhteisen ympäristön suunnittelusta sekä kokevat voivansa tulevaisuudessakin vaikuttaa ympäristönsä suunnitteluun.